Anatomia palpacyjna dla logopedów  – podstawowe szkolenie do pracy w gabinecie

Anatomia palpacyjna dla logopedów – podstawowe szkolenie do pracy w gabinecie

Powięź to miękko-tkankowy składnik systemu tkanki łącznej, który występuje w całym organizmie. Jest trójwymiarową matrycą o konstrukcji nośnej. Otacza oraz penetruje wszystkie narządy, mięśnie, kości, włókna nerwowe(…).

(Findley i Schleip 2007:2)

19 marca po raz pierwszy w Fizjomed Academy Aleksandra Kaczyńska ora Ewa Wojewoda poprowadziły swój autorski warsztat Anatomia palpacyjna dla logopedów.

Program szkolenia został przygotowany na podstawie wieloletnich obserwacji oraz doświadczeń w pracy z pacjentem prowadzących. Jak sama nazwa wskazuje, całe szkolenie skupione było wokół anatomii. Dzięki jej znajomości można właściwie diagnozować pacjentów, łącząc zależności pomiędzy poszczególnymi strukturami w obrębie głowy, twarzy, szyi; ale nie tylko.

Okazało się, że wiedza anatomiczna z zakresu mięśni, powięzi, połączeń w ciele, może być przydatna również w gabinecie logopedycznym, gdyż wspomniane struktury oddziałują na kompleks orofacjalny i pełnione przez niego funkcje (jedzenie, połykanie, żucie itd.).

Podczas jednodniowego warsztatu, uczestnicy, którymi byli logopedzi i neurologopedzi mieli możliwość poznać zagadnienia, które dotychczas nie dla wszystkich były tak oczywiste. Dzięki części praktycznej, mogli na własnej skórze zapoznać się z mapą mięśni, rysując poszczególne struktury i odpowiednie połączenia między nimi. Anatomia dotyczyła w dużej mierze struktur, które wpływają na stawy skroniowo-żuchwowe, ślinienie, problemy z przełykaniem, asymetrie, kręcz szyi, wybrane zaburzenia logopedyczne i stomatologiczne, szczękościsk.

Szkolenie pozwoliło spojrzeć na człowieka, pacjenta całościowo. Wyjaśniło, że problem w obrębie twarzy nie musi być wynikiem zaburzeń wynikających jedynie ze struktur w obrębie głowy; ale może mieć swoje źródło w dysfunkcji na poziomie innych części ciała (kręgosłupa, układu nerwowego itp.).

Opinie naszych kursantów:

  • „Było praktycznie, prowadzące miały dużą wiedzę i doświadczenie, które potrafiły przekazać.”
  • „Super szkolenie!”
  • „Szkolenie spełniło moje oczekiwanie, choć pracuję przede wszystkim z dorosłymi.”
  • „Wspaniałe szkolenie! Bardzo polecam!”
  • „Świetna organizacja szkolenia i piękne miejsce, z pewnością tam jeszcze wrócę.”
  • „Bardzo praktyczny warsztat.”

Zapraszamy do relacji fotograficznej:

« 1 z 2 »