Jedzenie doustne wyzwaniem dla dzieci karmionych przez sondę i PEG – rola terapeuty

Jedzenie doustne wyzwaniem dla dzieci karmionych przez sondę i PEG – rola terapeuty

20 marca po raz pierwszy w Fizjomed Academy Marcelina Przeździęk – neurologopeda poprowadziła swój drugi autorski warsztat Jedzenie doustne wyzwaniem dla dzieci karmionych przez sondę i PEG .

Wcześniej kursanci mogli uczestniczyć w szkoleniu „Wspomaganie karmienia dzieci z MPD” (zobacz relację – https://fizjomedacademy.pl/relacja-ze-szkolenia-z-marcelina-przezdziek/)

Podczas tego jednodniowego warsztatu, Marcelina zwróciła uwagę na różnorodność przypadków i istotę opracowywania indywidualnych strategii terapeutycznych. Krok po kroku omówiła poszczególne etapy diagnozy i terapii. Teoria wsparta została analizą filmów przedstawiającą pracę z gabinetu, które prowadząca nagrywała podczas własnej praktyki.

Problem jedzenia, przyjmowania pokarmów może dotyczyć zarówno dzieci urodzonych o czasie, wcześniaków, dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Nie ma jednej reguły, która powodowałaby zaburzenia w przyjmowaniu pokarmów. Karmienie zewnętrzne przez sondę donosową czy PEG może być wykorzystywane na różnych etapach i w odmiennych od siebie okolicznościach. Każde dziecko, które doświadczyło alternatywnej formy karmienia, będzie miało inną historię i wyzwania w przyjmowaniu pokarmów samodzielnie drogą doustną.

Podczas warsztatu prowadząca zwróciła uwagę na fakt, że wyzwania nie dotyczą jedynie dziecka, ale również ich opiekunów i terapeutów. Dlatego tak istotna jest wielopłaszczyznowa współpraca i wsłuchiwanie się nie tylko w dziecko, ale również rodzica, który obcuje z nim na co dzień?

Opinie naszych kursantów:

 

  • Otrzymałam podstawowe informacje o obserwacji problemów karmienia, sposobach pomocy dziecku.”
  • „Świetna organizacja, bardzo dobrze przygotowana prowadząca, szkolenie merytorycznie satysfakcjonujące, poparte przykładami z praktyki prowadzącej.”
  • „Dużo filmów i przykładów.”
  • „Merytoryczne, duża wiedza prowadzącego.”

Najbliższe szkolenie z prowadzącą: