Świadomość traumy – dziecko, opiekun, terapeuta
W dniach 23-24.09.22 odbyło się długo wyczekiwane przez nas szkolenie – „Trudności w jedzeniu z perspektywy potencjalnie traumatycznego doświadczenia. Rola podejścia opartego na relacjach” z Małgorzatą Tchurz – psychotraumatologiem.
Temat traumy zwykle jest bardzo delikatną materią. Tym bardziej w przypadku pracy z najmłodszymi pacjentami, którzy nie są w stanie wyrazić swoich doświadczeń słowami, a jedynie mogą o nich sygnalizować swoim zachowaniem, ciałem. Szkolenie z Gosią, doświadczoną terapeutką w terapii, uświadomiło uczestniczkom jak istotny jest wgląd w siebie jako terapeuty, potrzeba wsparcia oraz dojrzewania zawodowego.
Wśród uczestniczek znalazły się logopedki, neurologopedki, terapeuci SI, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz trenerka snu. Temat szkolenia odnosił się do traumy w kontekście jedzenia, ale nie tylko.
Poruszał zagadnienia dotyczące terapeuty, opiekunów, relacji na linii dziecko – opiekun, miejsca i zadań terapeuty w tych relacjach. Był to czas kiedy uczestnicy z prowadzącą, mogli przyjrzeć się tym osobom i ich rolom w procesie karmienia.
Wspólnie na podstawie doświadczeń Małgorzaty, ale też własnych spostrzeżeń z codziennej pracy, uczestnicy próbowali odpowiedzieć sobie m.in. na pytanie: „co to znaczy być w relacji z jedzeniem zarówno z pozycji terapeuty jak i dziecka?”
Szkolenie z Małgorzatą Tchurz, dla nas jako organizatorów było bardziej spotkaniem, w trakcie którego niezależne środowiska specjalistów mogły dzielić się swoim doświadczeniem, konkretnymi przypadkami z pracy i gabinetów, poznawać zależności i inne perspektywy. Wierzymy, że to szkolenie pozwoli na świeże spojrzenie na pacjentów i ich otoczenie, a także na poszukiwanie nowych dróg w terapii.
„To, co do tej pory wydawało się nam oczywiste, nagle nabierało nowego znaczenia.” (Marta Karwot-Pięta) .
To było pierwsze szkolenie z Gosią…i nie ostatnie!
Opinie uczestników:
- „Dobre przygotowanie, super atmosfera.”
- „Bardzo wartościowe treści.”
- „Niesamowite poszerzenie perspektywy.”
- „Czuć było pasję prowadzącej, wspaniały sposób przekazania wiedzy, życzliwa atmosfera.”