Zależności struktury i funkcji w terapii logopedycznej – podsumowanie

Zależności struktury i funkcji w terapii logopedycznej – podsumowanie

W pierwszy weekend listopada w dniach 05-06.11.2022 odbyła się premiera autorskiego szkolenia „Zależności struktury i funkcji w terapii logopedycznej” opracowanego przez duet specjalistek: dr Magdalenę Czajkowską – fizjoterapeuta dziecięcy, neurologopeda, osteopata oraz Magdalenę Klimaszewską – fizjoterapeuta, osteopata.

Program 2dniowego szkolenia poświęcony był zależnościom ciała oraz postawy dziecka z kompleksem ustno-twarzowym na poziomie struktury i funkcji. Prowadzące dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem umiejętnie łącząc trzy dziedziny – fizjoterapię, logopedię oraz osteopatię.

Poruszone zagadnienia dotyczyły rozwoju niemowląt, szczegółowo opisując m.in. wpływ porodu na możliwe dysfunkcje w obrębie czaszki i reszty ciała u noworodków i niemowląt w kontekście zaburzeń odruchowych reakcji oralnych oraz karmienia, restrykcje powięzi w obszarze czaszki niemowlęcia i ich konsekwencje dla różnych systemów (wzroku, słuchu, układu motorycznego, sensorycznego i trawiennego). Dla specjalistów terapii karmienia, którzy uczestniczyli w szkoleniu szczególnie ciekawe były zagadnienia dotyczące zależności mięśniowo – powięziowych w odniesieniu do niemowląt z asymetrią ułożeniową, hipotonicznych, z rozejściem mięśnia prostego brzucha mających problem z przyjmowaniem pokarmów.

W programie uwzględnione zostały również problemy starszych dzieci i możliwości terapeutyczne dla logopedy oraz zależności mięśniowo-powięziowe całego ciała m.in. w przypadku ustnego toru oddechowego, nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka, zaparć, zapalenia zatok, alergii i nietolerancji pokarmowych.

Szkolenie dało odpowiedź m.in. na pytania „jak zespołowo pomóc maluszkowi z trudnościami w karmieniu?”, „jak wspomóc się doświadczeniem fizjoterapeuty i osteopaty?”, „jak znaleźć powiązania w ciele, nie tylko mięśniowe, które odpowiadają za pobieranie pokarmu?” Otwartość i wiedza prowadzących zmuszała do myślenia i szukania rozwiązań. Ogrom czasu poświęcony praktyce sprawił, że każdy z uczestników mógł doświadczyć na sobie zmian w swoim ciele.

Szkolenie opracowane przez Magdalenę Czajkowską, która już wielokrotnie pojawiała się w Fizjomed Academy przy okazji szkolenia „Guguhopla i przyjaciele” i Magdalenę Klimaszewską to kolejna pozycja w ofercie naszej placówki, którą możemy zaliczyć do szkoleń interdyscyplinarnych. Dzięki wielopłaszczyznowemu podejściu, uczestnicy mieli możliwość spojrzenia na drugiego człowieka jako całość i zdobycia umiejętności łączenia zależności pomiędzy strukturami i funkcjami.

Zobacz relację ze szkolenia!

Temat i program szkolenia cieszył się dużym zainteresowaniem od pierwszych dni ogłoszenia, do tego stopnia, że zaplanowane zostały od razu kolejne edycje, które odbędą się na początku 2023 roku:

14-15.01.2023 – brak miejsc

04-05.03.2023 – brak miejsc

24-25.06.2023 – https://fizjomedacademy.pl/kursy/zaleznosci-struktury-i-funkcji-w-terapii-logopedycznej/

23-24.06.2023 – https://fizjomedacademy.pl/kursy/zaleznosci-struktury-i-funkcji-w-terapii-logopedycznej-edycja-2/

Opinie uczestników:

„Absolutnie fantastyczne szkolenie, pełne praktyki.”

„Mnóstwo nowej i przydatnej wiedzy.”

„Szkolenie dało odpowiedzi na wiele pytań, usystematyzowało wiedzę, było dużo praktyki. Poznane techniki można wykorzystywać od razu.”

„Dowiedziałam się dużo więcej niż oczekiwałam.”

„To było chyba NAJLEPSZE szkolenie na jakim byłam! Ogrom wiedzy – i teoretycznej i praktycznej!”

„Głowa przepełniona wiedzą. Szkolenie na wysokim poziomie.”

„Obowiązkowe szkolenie dla osób pracujących z dziećmi.”

Zobacz relację fotograficzną ze szkolenia

« 1 z 2 »