Karmienie wcześniaka – trudności i wyzwania terapeutyczne na oddziale
03.06.2023 w Fizjomed Academy odbyła się V edycja szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym”. W szkoleniu udział wzięli neurologopedzi i logopedzi.
O szkoleniu „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym”
Szkolenie „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym” po raz pierwszy zaprezentowane zostało w 2019 roku. To autorska propozycja opracowana przez neurologopedkę Martę Karwot-Pięta i fizjoterapeutkę neonatologiczną Joannę Kupczak. Wieloletnie doświadczenie prowadzących w pracy z dziećmi urodzonymi przedwcześnie, również na Oddziale Intensywnej Terapii Neonatologicznej i Patologii Noworodka w krakowskim Szpitalu UJASTEK pozwoliło na opracowanie wyjątkowego programu, w którym prezentowana jest istota zespołowej współpracy w opiece nad wcześniakami.
Dzięki praktyce i doświadczeniu autorki szkolenia, podczas kolejnych edycji mogą dzielić się informacjami o sposobach wspierania rozwoju sensomotorycznego dzieci urodzonych przedwcześnie, szczególnie w zakresie karmienia, na oddziale neonatologicznym.
Zobacz relację z II edycji szkolenia: https://youtu.be/OfEd25vDcog
Wsparcie terapeutyczne dla wcześniaków – krok po kroku
Terapeutyczne postępowanie w przypadku wcześniaka, to proces, który może być rozciągnięty w czasie. Personel medyczny, w tym również neurologopeda i fizjoterapeuta neonatologiczny to osoby, z którymi wcześniak ma kontakt w pierwszej kolejności. Niejednokrotnie częstszy niż ze swoimi rodzicami. Prowadzące, wielokrotnie podczas szkolenia podkreślają wagę współpracy zespołowej, indywidualnego podejścia i oceny dziecka. W programie szkolenia uwzględnione zostały kolejne kroki, które mają wspomóc proces karmienia u dzieci urodzonych przedwcześnie. Wśród nich znalazły się m.in.: ocena możliwości oddechowych, pozycjonowanie wcześniaka do karmienia, ocena gotowości do karmienia doustnego, stymulacja czy wspieranie procesu karmienia i analiza pobieranie pokarmu przez wcześniaka.
Doświadczenia oralne wcześniaka a proces terapeutyczny
Szkolenie „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym” zwraca szczególną uwagę na wczesne doświadczenia wcześniaka w obszarze oralnym. Wentylacja, wspomaganie oddechu, a następnie intubacja, sonda – wszystkie te przeżycia mogą i często przekładają się na późniejsze karmienie. Dziecko krok po kroku, przy wsparciu specjalistów uczy się jak zdobywać kolejne umiejętności jak samodzielne oddychanie, przyjmowanie pokarmów, czucie swojego ciała, koordynację itd. Niejednokrotnie jest to bardzo długotrwały proces, który wymaga indywidualnej analizy i oceny możliwości dziecka.
Wsparcie na oddziale neonatologicznym dla wcześniaka
W 2023 roku prowadzące stworzyły kontynuację szkolenia „Warsztat – karmienie i pielęgnacja dziecka urodzonego przedwcześnie na OION”. Dwudniowe szkolenie odbywa się na Oddziale Intensywnej Terapii Neonatologicznej i Patologii Noworodka. Dzięki współpracy ze Szpitalem Ujastek, Marta Karwot-Pięta oraz Joanna Kupczak zaprezentują uczestnikom rozwiązania terapeutyczne w ich codziennym środowisku pracy.
Dwudniowe szkolenie daje uczestnikom m.in.: możliwość doświadczenia jakie warunki panują na OION – Oddziale Intensywnej Opieki Noworodka, w jaki sposób wspierać dziecko w pierwszych chwilach jego życia.
Więcej o warsztacie: https://fizjomedacademy.pl/karmienie-wczesniaka-na-oddziale-neonatologicznym-warsztat-praktyczny/
Opinie uczestników
Bardzo dobrze opisane zagadnienie. |
Konkret, praktyka, doświadczenie. |
Zaczynam pracę z dzidziusiami i wiedza przekazana przez obie Panie jest bardzo cenna. |
Zobacz podsumowania poprzednich edycji i poznaj opinie uczestników!
I edycja szkolenia w 2019 roku: https://fizjomedacademy.pl/karmienie-wczesniaka-na-oddziale-neonatologicznym-podsumowanie/
II i III edycja szkolenia w 2021 roku: https://fizjomedacademy.pl/praktyczne-podejscie-do-karmienia-wczesniaka-na-oddziale-neonatologicznym/
IV edycja szkolenia w 2022 roku: https://fizjomedacademy.pl/podsumowanie-szkolenia-karmienie-wczesniaka/
W przygotowaniu termin VI edycji „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym”.