Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym – warsztat praktyczny

Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym – warsztat praktyczny

Szkolenie „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym” to autorski kurs/program dwóch doświadczonych krakowskich terapeutek – Marty Karwot-Pięta (neurologopeda) oraz Joanny Kupczak (fizjoterapeuta neonatologiczny).

Od 2021 roku do 2023 roku mieliśmy okazję wspólnie, na wyłączność przeprowadzić aż 4 edycje szkolenia. Temat wczesnej opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie jest niezwykle ważny, szczególnie w kontekście pierwszych dni jego życia i potrzeby wsparcia ze strony wykwalifikowanego zespołu specjalistów. Po wielu edycjach, podczas których uczestnicy mieli okazję usystematyzować wiedzę z zakresu wczesnego wsparcia oddechowego, wentylacji, funkcjonowania dziecka w warunkach szpitalnych, pozycjonowania do karmienia, oceny gotowości niemowlęcia do przyjmowania pokarmów, prowadzenia terapii, prowadzące postanowiły pójść o krok dalej.

W 2023 roku stworzyły kontynuację szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym, którego program został oparty o doświadczenie ze wspólnej pracy na oddziale neonatologicznym w Szpitalu Ujastek w Krakowie.

To właśnie tam, zaplanowały II moduł kursu – „”Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym – warsztat praktyczny.

„Szpital Ujastek w Krakowie jako jeden z nielicznych w kraju posiada Oddział Neonatologiczny na III poziomie referencyjności, co oznacza że zespół tego oddziału ma najwyższe umiejętności i kompetencje do prowadzenia najmniejszych wcześniaków i najtrudniejszych przypadków. Oddział Neonatologiczny dysponuje 2 pododdziałami: Fizjologii Noworodka Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.”*

Zajęcia praktyczne w ramach kontynuacji szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale  neonatologicznym” będą prowadzone na Oddziale Intensywnej Terapii Neonatologicznej i Patologii Noworodka.

Program warsztatu opracowanego przez autorki szkolenia jest uzupełnieniem  wiedzy zdobytej podczas I części. Dzięki współpracy ze Szpitalem Ujastek, Marta Karwot-Pięta oraz Joanna Kupczak będą miały możliwość zaprezentowania uczestnikom rozwiązań terapeutycznych w ich codziennym środowisku pracy.

Szkolenie „Karmienie i pielęgnacja dziecka urodzonego przedwcześnie na OION – warsztat praktyczny” stanowi kontynuację szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym”, stąd uczestnikami mogą być jedynie specjaliści, którzy wzięli udział w pierwszej części kursu organizowanego przez Fizjomed Academy.

Kto może wziąć udział w szkoleniu?

W szkoleniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które uczestniczyły w szkoleniu stacjonarnym „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym” prowadzonym przez Martę Karwot-Pięta oraz Joannę Kupczak.

Najbliższa edycja szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym” zaplanowana została na 03.06.2023 – link do zapisów: https://fizjomedacademy.pl/kursy/karmienie-wczesniaka-na-oddziale-neonatologicznym/

Jaką wiedzę zdobędą uczestnicy?

Dwudniowe szkolenie daje możliwość doświadczenia jakie warunki panują na OION – Oddziale Intensywnej Opieki Noworodka, w jaki sposób wspierać dziecko w pierwszych chwilach jego życia. W kameralnej grupie (maksymalnie 4 osoby), neurologopeda – Marta Karwot-Pięta przeprowadzi warsztat praktyczny poświęcony karmieniu wcześniaka, a następnie Joanna Kupczak – fizjoterapeuta neonatologiczny część praktyczną poświęconą pielęgnacji wcześniaka na OION.

Warsztaty praktyczne wzbogacone zostaną o wykłady.

Kameralne grupy

W szkoleniu może wziąć udział jednocześnie 8 osób.

W celu zapewnienia komfortu zarówno małym pacjentom, jak i uczestnikom zostaną utworzone 2 grupy (maksymalnie 4 osoby), które jednocześnie będą brały udział w części warsztatowej na różnych oddziałach. Zaplanowane wykłady będą częścią wspólną dla wszystkich i będą odbywały się na terenie szpitala.

Przykładowy program szkolenia

DZIEŃ I

 • Praktyka | gr.1 – Karmienie wcześniaka – zajęcia na Patologii (zajęcia z Martą Karwot-Pięta)
 • Praktyka | gr.2 – Pielęgnacja wcześniaka na OION (zajęcia z Joanną Kupczak)
 • Wspólny wykład – Systemy wsparcia oddechowego.
 • Praktyka | gr.2 – Karmienie wcześniaka- zajęcia na Patologii (zajęcia z Martą Karwot-Pięta)
 • Praktyka | gr.1- pielęgnacja wcześniaka na OION (zajęcia z Joanną Kupczak)

Obiad (dostępny w stołówce szpitalnej)

 • Wspólny wykład- Ocena gotowości do karmienia doustnego.
 • Wspólny warsztat- Pozycjonowanie, praca z lalkami.

DZIEŃ II

 • Praktyka | gr.1 – Karmienie wcześniaka – zajęcia na Patologii – samodzielna praca uczestników
 • Praktyka | gr.2 – Pielęgnacja wcześniaka na OION – samodzielna praca uczestników
 • Wspólny wykład – Sensoryczne podłoże trudności rozwojowych dziecka urodzonego przedwcześnie.
 • Praktyka | gr.2 – Karmienie wcześniaka- zajęcia na Patologii – samodzielna praca uczestników
 • Praktyka | gr.1- pielęgnacja wcześniaka na OION – samodzielna praca uczestników

Obiad (dostępny w stołówce szpitalnej)

 • Wspólny wykład- Strategie w nabywaniu umiejętności prawidłowego pobierania pokarmu.
 • Zakończenie szkolenia, czas na pytania, rozdanie certyfikatów ukończenia kursu praktycznego.

Termin szkolenia

I edycja szkolenia praktycznego zaplanowana została na 01-02.07.2023 – brak miejsc.

II edycja szkolenia praktycznego zaplanowana została na 21-22.10.2023.

Trwa nabór na kolejne edycje warsztatu praktycznego – osoby zainteresowane prosimy o kontakt z koordynator ds.szkoleń – Małgorzatą Krówczyńską: biuro@fizjomedacademy.pl wpisując w tytule: „Warsztat – karmienie i pielęgnacja dziecka urodzonego przedwcześnie na OION”.

W zgłoszeniu prosimy o zaznaczenie, w której edycji szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatolgoicznym” brałeś_aś udział.

Zgłoszenie nie jest jednoznaczne z zapisem na kurs – musi przejść weryfikację.

*Informacje pochodzą ze strony: https://szpital.ujastek.pl/szpital/oddzial-neonatologiczny