High need baby czy wysoko wrażliwe niemowlę – podsumowanie szkolenia Małgorzaty Kargi

High need baby czy wysoko wrażliwe niemowlę – podsumowanie szkolenia Małgorzaty Kargi

„Rozdzielenie z opiekunem jest dla dziecka sytuacją stresującą. Z antropologicznego punktu widzenia ludzie są tzw. “noszeniakami”, czyli istotami stworzonymi do tego, aby najwcześniejsze lata życia spędzać w ramionach matki. Inaczej nie przetrwalibyśmy jako gatunek. To, dlatego maleńkie dzieci tak głośno domagają się bliskości – zostawione same po prostu czują się zagrożone.” (za Małgorzata Karga, materiał źródłowy: portal dziecisawazne.pl – Ewa Krogulska, fragm. wpisu – „Długotrwały płacz może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka” – https://dziecisawazne.pl/dlugotrwaly-placz)

W dniach 01-02.07.2023 po raz drugi w Fizjomed Academy mieliśmy przyjemność gościć Małgorzatę Kargę (Certyfikowany Instruktor Integracji Sensorycznej, fizjoterapeuta) z jej autorskim szkoleniem „Wrażliwe niemowlę a symptomy sensoryczne SensiBaby™”.

Droga terapeuty do zrozumienia problemów pacjentów

Małgorzata Karga jest autorytetem w świecie terapeutycznym. Szczególnie w kręgach, które cenią nieszablonowe i relacyjne podejście na linii terapeuta – pacjent. Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję do chwili refleksji nad sobą jako terapeutą. Nad swoimi relacjami, wrażliwością, postrzeganiem otaczającego świata czy analizy doświadczeń.

Prowadząca zwracała szczególną uwagę na fakt, że terapia to proces. Proces, nie odnoszący się jedynie do małego pacjenta, ale także do opiekunów i zaproszonego do ich rodzinnego świata, terapeuty.

Zobacz relację z I edycji szkolenia: https://youtu.be/opdzuFmfYZI

Rozwój sensoryczny a otoczenie

Często mali pacjenci, nie potrzebują terapii samej w sobie a jedynie uwagi swoich opiekunów. Dobrania odpowiednich technik, zagospodarowania czasu do możliwości motorycznych, emocjonalnych, intelektualnych, sensorycznych dziecka. Wymagania rodziców, dążenie do perfekcji, prześciganie się w przyspieszaniu rozwoju dziecka może przynieść odwrotny skutek. Zamiast rozwoju, zaburzenia postrzegania przez dziecko świata, zagubienie, regres rozwojowy, ograniczenia i zaburzenia sensoryczne, a w dalszym etapie problemy z przyjmowaniem pokarmów, wady postawy, wycofanie społeczne.

Terapeuta może być więc dobrym drogowskazem w codziennej pielęgnacji i wsparciu rozwoju dziecka. Prawidłowe rozróżnienie i ocena, kim jest wrażliwe niemowlę (WWD – wysoko wrażliwe dziecko), a kim high need baby (HNB) jest kluczowe do zrozumienia rozwoju i funkcjonowania dzieci w społeczeństwie. Następnie do dostosowania terapii i ukierunkowania również opiekunów. Prowadząca zwracała szczególną uwagę na uważność, bliskość, indywidualne dostosowanie codziennego środowiska do indywidualnych potrzeb noworodka, niemowlęcia.

Wysoko wrażliwe niemowlę a trauma

Szkolenie jest dla osób, które są otwarte na rozumienie drugiego człowieka – szczególnie małego pacjenta, jego historii. W prowadzeniu terapii, niezbędne jest umiejętne przeprowadzenie wywiadu z rodzicami, opiekunami dziecka. Odpowiednio zadane pytania, pozwalają niejednokrotnie dotrzeć do informacji, które z pozoru wydają się mało znaczące. Tymczasem przebieg porodu, tydzień ciąży w którym dziecko przyszło na świat, sposób przyjmowania pokarmu, warunki środowiskowe, stan psychoemocjonalny rodziców i inne mogą dać terapeucie szerszy obraz sytuacji. Prowadząca nie daje gotowych rozwiązań, które można wprowadzić do pracy gabinetowej. Dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą, podsuwa jednak metody, praktyki, zachowania, które mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości i predyspozycji małych pacjentów.  Dzięki temu, każdy z uczestników szkolenia, zdobytą wiedzę może dopasować do swoich doświadczeń w pracy gabinetowej z małymi pacjentami. Samodzielnie podjąć decyzję, ile z dwudniowego warsztatu chce wykorzystać w dalszej pracy zawodowej.

Opinie uczestników

Utwierdziło mnie w tym, co dobrze robię, nauczyło nowych teorii związanych z traumą.
Dużo nowej wiedzy, umocnienie pewności siebie w pracy.
Poszerzyło moją wiedzę i wzbogaciło warsztat pracy.

Zobacz podsumowania poprzednich edycji i poznaj opinie uczestników!

I edycja szkolenia w 2022 roku: https://fizjomedacademy.pl/wrazliwe-niemowle-a-symptomy-sensoryczne-sensibaby-podsumowanie-szkolenia/