Triada dziecko-rodzic-jedzenie – trudności w żywieniu małych dzieci z perspektywy psychodietetycznej
DATA: 25.10.2025*
DLA KOGO: dla specjalistów, którzy współpracują z dziećmi z trudnościami w jedzeniu oraz ich rodzicami (psychologów, logopedów, neurologopedów, terapeutów karmienia, dietetyków, fizjoterapeutów) oraz tych, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje i zbudować nowe umiejętności wspierania dzieci i rodziców.
MIEJSCE: Kraków (siedziba organizatora lub inne miejsce wyznaczone na terenie Krakowa).
ILOŚĆ MIEJSC: ograniczona
CZAS TRWANIA: 1 dzień
CENA: 1000 zł/os.
WPISOWE: 300 zł/os. płatne przy aplikowaniu na kurs (wpisowe nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z kursu).
PROWADZĄCA:
mgr Zuzanna Wędołowska – dietetyczka i psycholożka specjalizująca się w żywieniu dzieci do 10. roku życia. Zaraża spokojem i zaufaniem do tego, że istnieje dziecięca potrzeba dobrego odżywiania się. Autorka szkoleń i kursów dla rodziców i specjalistów. Współautorka przewodnika „Rozgryzione. Jak nauczyć dziecko dobrze jeść?”. Od 2015 roku działa w internecie (profil Szpinak robi bleee) wspierając rodziców w radzeniu sobie z trudnościami w żywieniu dzieci. Prowadzi szkolenia dla specjalistów, pomagając im zwiększać kompetencje niezbędne do współpracy z dziećmi i rodzicami.
OPIS KURSU:
Szkolenie przedstawia szeroką perspektywę patrzenia na żywienie małych dzieci, która pomaga dogłębniej zrozumieć złożoność relacji, jakie zachodzą między dzieckiem uczącym
się jedzenia a rodzicem próbującym je nakarmić. Skierowane jest do wszystkich specjalistów, którzy współpracują z dziećmi z trudnościami w jedzeniu oraz ich rodzicami (psychologów, logopedów, neurologopedów, terapeutów karmienia, dietetyków, fizjoterapeutów) oraz tych, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje i zbudować nowe umiejętności wspierania dzieci i rodziców. Na kurs zapraszamy osoby pracujące z dziećmi z trudnościami w jedzeniu i szkolące się w tym kierunku.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Prowadzącej w pracy z tysiącami rodziców (podczas konsultacji indywidualnych i w mediach społecznościowych), posiadanej wiedzy z zakresu psychologii, dietetyki i psychodietetyki, zostało stworzone szkolenie, które pomoże podnieść kompetencje w zakresie wspierania dziecka i rodzica w dobrym żywieniu.
Częstą blokadą w pokonaniu trudności żywieniowych u dziecka (niezależnie od ich poziomu i przyczyn) jest brak współpracy między rodzicem, dzieckiem i specjalistą. Nawet najlepsza terapia jest krótkotrwała i przynosi niewielkie efekty, jeżeli nie będzie kontynuowana przez rodzica w domu. Zaopiekowany i wsparty (pod względem emocjonalnym i intelektualnym) rodzic będzie w stanie wspierać swoje dziecko również poza gabinetem.
Szkolenie “Triada dziecko-rodzic-jedzenie – trudności w żywieniu małych dzieci z perspektywy psychodietetycznej” pomaga dostrzec możliwe problemy, które pojawiły się w żywieniu z perspektywy dziecka i rodzica oraz skutecznie wprowadzić niezbędne zmiany.
Na szkoleniu zdobędziesz szeroką wiedzę na temat psychologicznych i psychodietetycznych aspektów żywienia małych dzieci. Poznasz mechanizmy, które leżą u podłoża określonych zachowań żywieniowych dzieci i rodziców, a także wzbogacisz swój warsztat specjalisty o praktyczne narzędzia pracy.
OMAWIANE TEMATY:
DZIECKO
- Nauka jedzenia (perspektywa psychorozwojowa):
- okres rozszerzania diety
- okres neofobii rozwojowej
- kształtowanie się tożsamości żywieniowej dziecka
- rozwój kompetencji żywieniowych dziecka
- Trudności w jedzeniu a zaburzenia odżywiania
- zaburzenia żywienia a norma rozwojowa
- “red flags” w żywieniu dzieci
- PFD vs. ARFID
- jedzenie jako relacja z rodzicem
- wpływ zaburzeń neurorozwojowych (ASD, ADHD) na zachowania żywieniowe dziecka
RODZIC
- Kompetencje żywieniowe rodziców
- karmienie responsywne
- style karmienia
- struktura posiłków
- Trudności napotykane przez rodziców
- błędne schematy myślenia
- lęk i poczucie winy
- własne trudne doświadczenia żywieniowe
- najczęstsze strategie stosowane przez rodziców i ich możliwe konsekwencje
- Jak wspierać rodziców
- zasady dobrze przeprowadzonego wywiadu
- zalecenia dla rodzica – jak je formułować, by zostały wprowadzone w życie (podstawy dialogu motywującego)
- wielu specjalistów – wiele zaleceń, jak odnaleźć równowagę
- cel zmian w żywieniu dzieci
Podczas kursu zapewniamy:
- materiały szkoleniowe,
- przerwy kawowe, przekąski, napoje,
- bezpłatny parking.
** Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania kursu lub zmiany terminu kursu w przypadku, gdy nie uzbiera się minimalna do zrealizowania szkolenia grupa uczestników, o czym poinformuje do 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kursu. W przypadku odwołania szkolenia wpłacone pieniądze zostaną zwrócone.