
Fizjomed Academy – staże dla logopedów i neurologopedów
Pomysł organizacji stażu dla logopedów oraz neurologopedów zrodził się z obserwacji zarówno zainteresowania jak i zapotrzebowania na szkolenia, które wykraczają poza ramy danej specjalizacji. W ramach naszej oferty kursów uczestnicy wielokrotnie mieli możliwość korzystania z interdyscyplinarnych szkoleń.
STAŻ – INTERDYSCYPLINARNE PODEJŚCIE DO PACJENTA
Jest to idea, która przyświeca zarówno nam – jako Niepublicznej Placówce Kształcenia Ustawicznego jak i Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii. Wiedza teoretyczna to fundament dla realizowania i niesienia pomocy pacjentom niezależnie od wieku. Dla nas, równie ważna jest praktyka.
Wierzymy, że tylko dzięki możliwości spotkania się z pacjentem w realnej „sytuacji gabinetowej”, dużo łatwiej jest zaplanować proces terapeutyczny i praktycznie wykorzystać poznane metody pracy, dzięki czemu studenci i absolwenci będą przygotowani do samodzielnej pracy w gabinecie.
Kto może skorzystać ze stażu?
Oferta realizacji stażu skierowana jest do studentów kierunku logopedia oraz neurologopedia, a także absolwentów wspomnianych kierunków, którzy chcą zdobyć umiejętności praktyczne w pracy z dzieckiem z trudnościami w przyjmowaniu pokarmów.
Gdzie będzie realizowany staż?
Staże realizowane są w placówce FIZJOMED Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi 281a.
Proponujemy 4 rodzaje stażu:
- Staż – Pierwsze kroki – praca z niemowlętami, wcześniakami – opiekun: Marta Karwot-Pięta.
- Staż – Rosnę – praca z niemowlętami i dziećmi do 3 roku życia – opiekun: Edyta Szczurek.
- Staż – Typowo i nietypowo – praca z dziećmi od 3 do 6 roku życia – normatywnymi i nienormatywnymi – opiekun: Anna Bobińska.
- Staż – Fizjomed Eat – połączenie trzech staży – pierwsze kroki, rosnę, typowo i nietypowo. Przekrój pacjentów w różnym wieku i z różnymi dysfunkcjami – opiekun: Marta Karwot-Pięta.
W ramach każdego stażu przewidziane jest (w zależności od przypadku pacjenta) uczestniczenie w wizycie u osteopaty, fizjoterapeuty, terapeuty SI, psychologa – jako obserwacja zespołowej współpracy w pracy z pacjentem

Marta Karwot-Pięta – neurologopeda, wykładowca, autorka koncepcji Fizjomed Eat oraz współautorka szkolenia „Karmienie wcześniaka na oddziale neonatologicznym”. W Fizjomed Eat zajmuje się terapią niemowląt z trudnościami w przyjmowaniu pokarmów i dzieci karmionych alternatywnie przez zgłębnik nosowo- żołądkowy lub PEGa.
Edyta Szczurek – neurologopeda, terapeuta SI. W Fizjomed Eat zajmuje się terapią dziećmi z trudnościami w zakresie karmienia pomiędzy 1 a 3 rokiem życia.
Anna Bobińska – neurologopeda, oligofrenopedagog, autorka szkoleń zewnętrznych dla pracowników przedszkoli, współautorka szkolenia „Responsywne podejście w karmieniu dziecka z niepełnosprawnością.” W Fizjomed Eat zajmuje się głównie dziećmi od lat trzech – prowadzi terapie dla dzieci w wieku przedszkolnym, a niekiedy i szkolnym.
Czego się nauczysz podczas stażu w Fizjomed?
W trakcie stażu będziesz miał/a okazję zobaczyć jak wykorzystać zdobytą wiedzę w pracy z pacjentem.
- W jaki sposób przeprowadzać wywiad z rodzicami dziecka z problemami w przyjmowaniu pokarmów – na co zwracać uwagę, podstawowe pytania i pytania pomocnicze pomagające w diagnozie, prowadzenie kartoteki.
- Analiza dzienniczka żywieniowego – dlaczego warto go prowadzić, jak analizować, na co zwracać uwagę.
- Obserwacja dziecka.
- Prowadzenie terapii – od czego zacząć, jak pracować z dzieckiem, na co zwracać uwagę.
- Diagnoza – na czym opierać diagnozę, jak umiejętnie przekazać ją opiekunom.
- Poszerzanie diagnostyki – kiedy przekierować dziecko do innego specjalisty, w jaki sposób konsultacja z fizjoterapeutą, osteopatą, terapeutą SI, psychologiem, doradcą laktacyjnym może wspomóc proces diagnozy oraz dalszego postępowania terapeutycznego.
- Postępowanie terapeutyczne – jak ustalać plan kolejnych spotkań, dlaczego czasem nie da się wszystkiego zaplanować.
- Kontakt z opiekunem – jak rozmawiać o „ trudnych” sprawach, jak przekazać informację o niepokojących nas objawach, jak przekazać konieczność poszerzenie diagnostyki czy konsultacji i innymi terapeutami.
- Relacja dziecko-opiekun-terapeuta – jak funkcjonować w triadzie.
- Zalecenia dla rodziców – rola opiekuna w procesie terapeutycznym.
- Współpraca specjalistów – w ramach autorskiego projektu Fizjomed Eat obserwacja ścieżki terapeutycznej wybranego pacjenta u innych specjalistów – uczestniczenie w wizytach u osteopatów, fizjoterapeutów. Obserwacja postępów w osiąganiu kamieni milowych pacjenta.
Kiedy możeszy odbyć staż?
Staże realizowane są podczas wakacji w dwóch terminach:
- 26.06.2023 – 30.06.2023 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00-16:00)
- 03.07.2023 – 07.07.2023 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00-16:00)
Jeżeli jesteś zainteresowana/y odbyciem praktyk wypełnij formularz online – https://forms.gle/6GGeLfpapvux2Q9q8 . Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Tobą.
Koszt: 200zł/dzień, 9:00-16:00
Bonusy dla uczestników stażu!
Każdy uczestnik po odbyciu stażu otrzymuje 10% rabatu na szkolenia realizowane w Fizjomed Academy do wykorzystania w danym roku kalendarzowym, a także certyfikat odbycia stażu.
Każdy uczestnik szkolenia realizowanego w Fizjomed Academy w latach 2019-2023 otrzymuje 5% zniżkę na odbycie stażu w Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii.