Oko na wcześniaka podsumowanie szkolenia dr n.med. Agnieszki Rosy

Oko na wcześniaka podsumowanie szkolenia dr n.med. Agnieszki Rosy

W dniach 19-20.11.2022 odbyła się premiera autorskiego szkolenia przygotowanego przez dr n. med. Agnieszkę Rosę (pedagog, ortoptystka, terapeutka zajęciowa, terapeutka integracji sensorycznej) „Charakterystyka funkcjonowania wzrokowego wcześniaków oraz dzieci z uszkodzeniem OUN”. Dwudniowy program szkolenia został przygotowany specjalnie dla Fizjomed Academy i będzie realizowany wyłącznie w naszej placówce. Kolejne edycje planowane są na przyszły – 2023 rok.

Program szkolenia obejmował zagadnienia związane z fizjologią rozwoju widzenia, charakterystyką wzrokowych problemów wcześniaków. Agnieszka Rosa zwróciła szczególną uwagę na diagnostykę rozwoju wzroku u wcześniaków, ale nie tylko poprzez badanie okulistyczne, a konieczność oceny i zbadania w jaki sposób rozwijają się umiejętności wzrokowe u wcześniaków. Wielokrotnie podczas szkolenia prowadząca podkreślała, że wzrok jest silną determinantą rozwojową. Właśnie on, jest potrzebny do wykonywania podstawowych czynności: ruchu, jedzenia, myślenia. Rozwój wzroku u każdego dziecka jest bardzo ważny, jednak w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) – grupy, która wymaga większego wsparcia – należy szczególnie uważnie obserwować, diagnozować i prowadzić terapie.

W szkoleniu udział wzięli specjaliści różnych dziedzin. Wśród nich, znaleźli się fizjoterapeuci, pedagodzy specjalni, terapeuci integracji sensorycznej, oligofrenopedagodzy, tyflopedagodzy, optometryści, logopedzi. Każdy z innym rodzajem doświadczeń, z innym charakterem pracy w gabinecie; jednak z podobnymi przypadkami małych pacjentów. Szkolenie przygotowane przez Agnieszkę Rosę, zwróciło uwagę na to, że terapia widzenia musi zawierać ruch, sensorykę i aspekt poznawczy – dlatego każdy rodzaj terapii czy to fizjoterapia, terapia pedagogiczna, logopedyczna czy nauka karmienia musi zawierać terapię widzenia.

Czym tak naprawdę jest terapia widzenia? Jak mądrze wspierać widzenie u dziecka? Terapia widzenia to nie tylko patrzenie na karty kontrastowe czy karuzele powieszone nad łóżeczkiem. U niemowlęcia najważniejszą umiejętnością wzrokową jest nawiązywanie kontaktu wzrokowego i relacji z drugim człowiekiem a nie budowanie interakcji z przedmiotem. Dzięki temu szkoleniu, uczestnicy mieli okazję do zweryfikowania swojej wiedzy, spojrzenia na „nowo” na małego pacjenta, wymiany doświadczeń z prowadzącą i innymi uczestnikami. Dodatkowo zdobyli nowe umiejętności, narzędzia do codziennej pracy z pacjentem – odpowiednie dostosowanie otoczenia, przedmiotów, światła tak aby ich praca była jak najbardziej zgrana z umiejętnością widzenia dziecka.

Bez wątpienia jest to kolejne interdyscyplinarne szkolenie w naszej ofercie, które niesie ze sobą wiele cennej wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Opinie uczestników szkolenia:

  • „Ogrom wiedzy praktycznej i teoretycznej, przystępna forma przekazu, wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, uzupełnianie o wiadomości wykraczające poza tematykę szkolenia, cenne rady i wskazówki.”„Szkolenie przeszło moje oczekiwania.”
  • „Cudowna prowadząca, przystępny przekaz wiedzy, świetna organizacja.”
  • „Szkolenie petarda! Ogrom wiedzy i nowego spojrzenia na sposób widzenia u dzieci.”
  • „Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia. Szerokie spojrzenie na pracę różnych środowisk specjalistów i możliwości przenikania się w prowadzeniu terapii.”

Relacja fotograficzna

« 2 z 2 »