Motoryczna terapia jedzenia – Skuteczne wsparcie pacjentów z zaburzeniami żywienia
„Motoryczna terapia jedzenia” to propozycja szkolenia opracowana przez duet współpracujących ze sobą na co dzień specjalistek – Agaty Zielskiej oraz Eweliny Kaszubowskiej. Po raz pierwszy w roli prelegentek w Fizjomed Academy ze swoim autorskim programem terapeutki pojawiły się 06.10.24 roku. Specjalistyczne szkolenie dedykowane było terapeutom, logopedom oraz innym specjalistom pracującym z dziećmi mającymi trudności związane z rozszerzaniem diety oraz nauką samodzielnego jedzenia.
Tematyka szkolenia obejmowała szerokie spektrum pacjentów – od dzieci z trudnościami rozwojowymi, wcześniaków, po dzieci z problemami neurologicznymi, zaburzeniami żucia, połykania. Podczas szkolenia, prowadzące szczególny nacisk kładły na zrozumienie mechanizmów motorycznych kluczowych dla procesu jedzenia, a także narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, które pomagają dzieciom z trudnościami w pobieraniu pokarmu, żuciu i połykaniu.
Szkolenie zwraca uwagę na praktyczne podejście do terapii jedzenia – od diagnozy po planowanie indywidualnej terapii dla dzieci, które zmagają się z opóźnieniami w rozwoju funkcji jedzenia lub zaburzeniami sensorycznymi. Skupia się na wspieraniu małych pacjentów, u których występują problemy z akceptacją pokarmów stałych, odruchami wymiotnymi czy brakiem zainteresowania jedzeniem.
Uczestnicy mieli okazję poznać techniki diagnostyczne, sposoby terapeutyczne i metody wspierające dzieci w bezpiecznym i komfortowym wprowadzaniu nowych pokarmów do diety, minimalizując jednocześnie trudności emocjonalne i motoryczne. Szkolenie miało również charakter praktyczny, co pozwoli uczestnikom na natychmiastowe wdrożenie zdobytych umiejętności w codziennej pracy.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Zrozumienie pełnego procesu jedzenia – od pobierania pokarmu po jego trawienie
- Nauka diagnozowania i terapii problemów motorycznych związanych z jedzeniem
- Możliwość natychmiastowego zastosowania wiedzy w pracy terapeutycznej
Szkolenie jest doskonałą okazją do zdobycia umiejętności, które pozwolą skuteczniej wspierać rodziny w procesie wprowadzania nowych pokarmów do diety małych dzieci, minimalizując trudności związane z jedzeniem.
Opinie uczestników:
- „Duża dawka wiedzy i praktyki. Szkolenie mogłoby trwać dwa dni”
- „Bardzo merytorycznie i praktycznie”
- „Najbardziej praktyczne szkolenie na jakim byłam”
- „Mam praktyczne wskazówki jak pracować”
- „Dużo nowych technik, masa praktyki”